Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2009

Καβάλα-Ολυμπιακός: 60-96

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Καβάλα απέναντι στον Ολυμπιακό που επικράτησε με 60-96 στο κλειστό της Καλαμίτσας για την τρίτη αγωνιστική της Α1.

Πρώτος σκόρερ των "ερυθρόλευκων" ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 20 πόντους, αλλά ξεχώρισαν με την παρουσία τους οι Σλούκας (15 πόντοι σε ισάριθμα λεπτά αλλά και 3 ασίστ) και Παπανικολάου (8 πόντοι) που πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Από την πλευρά Καβάλας ο Γκούστας ξεχώρισε με 17 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Πιλαφίδης δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή των Ηλιάδη, Ραΐτσεβιτς που προέρχονταν από τραυματισμό.

Ο αγώνας
Την αστοχία του Ολυμπιακού εκμεταλλεύθηκε στο ξεκίνημα του ματς η Καβάλα που κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Οι "ερυθρόλευκοι" μετά τα μισά της περιόδου άρχισαν να συνέρχονται και με τους Τεόντοσιτς-Κλέιζα να πρωταγωνιστούν προηγήθηκαν με 17-19 στο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και με τους Παπαλουκά-Βασιλόπουλο να οδηγούν, ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά (26-39) και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (32-45).

Το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε στους παίκτες του Ολυμπιακού να "σφραγίσουν" τη νίκη αφού... εκτόξευσαν τη διαφορά στους 31 πόντους (44-75). Ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν είχε πρόβλημα να δοκιμάσει αρκετά σχήματα και να περάσει στο ματς τους νεαρούς Παπανικολάου και Σλούκα που τον έβγαλαν "ασπροπρόσωπο".

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε η τελευταία περίοδος που χρησίμευσε απλά για να βγάλουν κάποια συμπεράσματα οι προπονητές ενόψει της συνέχεια. Το τελικό 60-96 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, που αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο για τον Ολυμπιακό.

Tα δεκάλεπτα: 17-19, 32-45, 44-75, 60-96

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Καβάλα (Πιλαφίδης): Αλεξάντερ 7 (1), Στεφανίδης 7, Αγγελόπουλος 6 (1), Χαφ 3 (1), Ουέιντ 7, Σιλντς 5 (1), Σιγκούνας 2, Τσέρανιτς 6, Γκούστας 17 (1)

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5, Παπανικολάου 8 (1), Τσίλντρες 4, Βούισιτς 10, Μπέβερλι 4, Τεόντοσιτς 20 (3), Σλούκας 15 (3), Κλέιζα 11 (3), Βασιλόπουλος 7 (1), Γλυνιαδάκης 5, Σχορτσιανίτης 7

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΝΕΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ Ι.Μ.Φ.Ν.Θ.

Νέος Μητροπολίτης Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου, στη θέση του μακαριστού Προκοπίου, εξελέγη από την Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδας, ο α...