Κυριακή 26 Ιουλίου 2009

Μπράβο μάγκες!

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 90-85

Sample Image Πρωταθλητές. Η Εθνική ομάδα Νέων επικράτησε της Γαλλίας με στο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και κατέκτησε το όγδοο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Σε ένα κατέμεστο "Βενετόκλειο" τα παιδιά ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Με σούπερ Παπανικολάου στο πρώτο ημίχρονο και Γιαννόπουλο στο δεύτερο η ελληνική ομάδα στέφτηκε πρωταθλήτρια και απέδειξε ότι ελληνικό μπάσκετ έχει μέλλον αλλά κυρίως τα παιδιά απέδειξαν ότι αξίζουν το χρόνο συμμετοχής στις ομάδες τους.

Στο ξεκίνημα η Εθνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ 12-7 στο 5'. Όμως με τρία συνεχόμενα τρίποντα (από Παππά και Παπανικολάου) κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 22-16. Στη δεύτερη περίοδο το σόου του Παπανικολάου συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (31-19, 14').

Η Εθνική μέχρι εκείνο το σημείο σούταρε 7/12 τρίποντα, ενώ είχε 10 ασιστ έναντι 3 της αντιπάλου. Από εκείνο το σημείο οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη της Εθνικής και με επιμέρους σκορ 15-6 κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους (39-37 στο 19').

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου οι "τρικολόρ" με κύρια απειλή τον Τζάκσον έκαναν σερί 8-0 στα δύο πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 9 πόντους (50-59). Όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε επιμέρους σκορ 15-2, με τον Γιαννόπουλο να κάνει σούπερ εμφάνιση (σημείωσε 10 πόντους) για προηγηθεί ξανά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (64-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γαλλία πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά με απόλυτη ψυχραιμία, παίζοντας σωστή άμυνα δεν έδωσε το δικαίωμα στους Γάλλους για κάτι καλύτερο, αφού η ελληνική ομάδα κρατούσε τις αποστάσεις ασφαλείας για να φτάσει στο 38' στο +12 (80-62).

Τα δεκάλεπτα:
22-16, 45-39, 64-61, 90-85.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μάντζαρης 2, Μούρτος 10 (2), Παππάς 10 (2), Γιαννόπουλος 14 (4), Παπανικολάου 15 (1), Σλούκας 14 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 14, Κασελάκης 11 (2), Σαρικόπουλος.
ΓΑΛΛΙΑ (Τουπάν): Όνα-Εμπό 3 (1), Ερτέλ 9 (1), Ντιό 21 (3), Σαμπ 2, Ραποσό 4, Τζάκσον 32 (6), Καμαρά 2, Σεραφίν 10, Ντα Σιλβέιρα 2.
πηγή basketblog.gr

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΝΕΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ Ι.Μ.Φ.Ν.Θ.

Νέος Μητροπολίτης Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου, στη θέση του μακαριστού Προκοπίου, εξελέγη από την Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδας, ο α...