Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Μεγάλη νίκη

Η Καβάλα νίκησε με 79-64 τον Κολοσσό Ρόδου με κορυφαίους τους Παλάσιο και Τζόροβιτς. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ματς ανάμεσα στην Καβάλα και τον Κολοσσό Ρόδου, αλλά μονομαχία μεταξύ Παλάσιο και Τσάμη. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ έκανε όλο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους ενώ ο Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που έδινε λύσεις στην επίθεση των «θαλασσί» με την πρώτη περίοδο να λήγει 18-15 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ασημακόπουλος και Χαρίσης ήταν εξαιρετικοί και ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε μπροστά με 32-29.

Ο Τζόροβιτς, όμως, έκανε απίθανο δεύτερο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του να περάσει μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 42-37. Το πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Σίμονς, Χαφ και Παλάσιο να πρωταγωνιστούν έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (49-39). Οι «θαλασσί», όμως, αντέδρασαν και ψαλίδισαν κάπως τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 58-52 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Καβάλα μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκαλέπτο και μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφερε να καθαρίσει το ματς. Παλάσιο και Τζόροβιτς ήταν ασταμάτητοι, την ίδια ώρα που οι μόνοι που προσπαθούσαν για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Τσάμης και Χαρίσης. Οι «Αργοναύτες» προηγήθηκαν με 73-59, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 24-22, 16-15, 21-12

ΚΑΒΑΛΑ(Πρίφτης): Παλάσιο 18 (1), Κοστόφ, Χαφ 6, Παπανικολάου 3 (1), Στεφανίδης 10 (1), Σίμονς 18, Γεωργάκης 2, Τζόροβιτς 22 (5), Καραποστόλου, Σίμτσακ, Αγγελόπουλος.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ(Σφαιρόπουλος): Καλάθης 10 (1), Τζόρνταν 3 (1), Μανολόπουλος, Ασημακόπουλος 8 (2), Φορντ 2, Χαρίσης 11, Τσάμης 13, Παππάς 8 (1), Πίτερσον 7, Ιβάνοβιτς 2.

Πηγή

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΝΕΟΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΤΗΣ Ι.Μ.Φ.Ν.Θ.

Νέος Μητροπολίτης Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου, στη θέση του μακαριστού Προκοπίου, εξελέγη από την Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδας, ο α...